Ofis: Derviş Ali Mah. Kurtagaçeşmesi Sok. No:50A Fatih/İSTANBUL Atölye: Çağlayan Mah. Taşocağı Cad. No:147D Kağıthane/İSTANBUL
trende

Arçelik İnverter Klima Arıza Kodları Ve Çözümü

30.08.2022
1.196
Arçelik İnverter Klima Arıza Kodları Ve Çözümü
Arçelik İnverter Klima Arıza Kodları Ve Çözümü

Arçelik İnverter Klima Arıza Kodları Ve Çözümü

Arçelik İnverter Klima Arıza Kodları Ve Çözümü, Arçelik İnverter klimalarda meydana gelen arıza ve hataların neler olduğunun kişilere veya servis elemanlarına ifade edilebilmesi adına belirlenmiş çeşitli arıza kodları bulunmaktadır. Bu kodların her biri, bir arıza problemini ifade etmekte ve Arçelik İnverter Klima arıza kodları sayesinde klimaların yaşadığı sorunlar kesin bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu bağlamda, bazı önemli Arçelik İnverter Klima arıza kodları ve çözümü şöyledir;

• CH01: İç ünite hava sıcaklığı sensöründe meydana gelen kısa veya açık devre arızası
• CH44 Dış ünite hava sensöründe arıza
• CH03: İç ünite ile klimanın uzaktan kumandası arasında yaşanan bir iletişim arızası
• CH42 Düşük basınç sensöründe arıza
• CH47 Kompresör deşarj sensöründe arıza
• CH04: Drenaj tahliye pompasında bir arıza olması
• CH43 Yüksek basınç sensöründe arıza
• CH02: İç ünitede yer alan giriş borusu sıcaklık sensöründe kısa veya açık devre sorunu yaşanması
• CH05: İç ünite ve dış ünite arasında bir iletişim arızası yaşanması
• CH45 Dış ünite bobin sensöründe arıza
• CH10: Kompresör deşarj sensöründe arıza
• CH08: İç ünitede yer alan BLDC Fan motorunda bir arıza yaşanması
• CH21: Ana dış ünitede yer alan İnvertör kompresöründe meydana gelen IPM arızası sorunu
• CH11: Multi V iç ünitenin dış üniteye bağlı olmaması durumunu ifade eden iletişim arızası
• CH46 Dış ünite emme sensöründe arıza

Arçelik Klima CH 38 Hatası Çözümü

Arçelik klimalarda görülen CH38 hatası, klima sistemindeki gaz miktarının tamamen bittiği veya azaldığını belirtmektedir. Bu hatanın alınması durumunda Arçelik klima CH 38 hatası çözümü için öncelikle sistemdeki gaz miktarının ölçülerek tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer ölçüm sonucunda sistemde gazın bittiğini veya eksildiği fark ederseniz, bu durumda klimanızda gaz kaçağı sorunu yaşanmaktadır. Bu nedenle derhal gaz kaçağını bularak onarmanız ve bu onarma işleminin ardından tekrardan klimaya gaz şarjı yaparak sistemi aktif hale getirmeniz bu sorunu çözüme kavuşturacaktır.

Arçelik Klima CH29 Hatası Çözümü

Arçelik Klima CH29 Hatası, klimanın dış ünitesinde yer alan İnvertör kompresöründe bir arıza meydana geldiğimi veya çalıştırıcı konusunda bir sıkıntı yaşandığını ifade eden bir hata kodudur. Bu hata kodunun ifade edebileceği sorunlar şöyledir;

  • Aşırı yüklenme sebebiyle örtülme, boru tıkanıklığı, EEV arızası, soğutucu aşırı dolumu gibi hasarların meydana gelmesi
  • Kompresörde meydana gelen motor veya yalıtım hasarı
  • Giriş voltajının düşük olması
  • Dış Ünite İnvertör PCB grubunda bir hasar bulunması

Arçelik klimalarda bu hata kodu ile karşılaşılması durumda bu kodun ifade ettiği sorunlar bunlar olduğu için bu sorunlardan birinin tespit edilerek o konuda bir çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Arçelik Klima CH 05 Hatası Çözümü

Arçelik klimaların iç ve dış üniteleri arasında meydana gelen iletişim hatalarını ifade etmeye yarayan Arçelik klima CH 05 hatası, bu iki bölümün yeterli seviyede iletişim sağlayamaması durumunda ortaya çıkarken, iletişim hatası yaşayan bir klima, iki bölümün iletişim kuramaması sebebiyle çalışamamaktadır. Bu iletişim hatasının meydana gelmesine pek çok sorun neden olabilmektedir. Bu nedenle bu hata kodunun ve iletişim sorununun meydana gelmesine neden olan durumlar ve Arçelik klima CH 05 hatası çözümü şöyledir;

  • Klimanın sigorta atması sebebiyle çalışamaması durumunda bu hata görülebilir. Sigortanın kaldırılması durumunda eğer devreler yanmadıysa klima çalışmaya devam edecektir.
  • Fan arızası meydana gelmiş olabileceği için fanların kontrol edilip bir sorun görüldüğü anda fanların onarılması hatayı giderecektir.
  • Klimanın elektronik kartının yanması bu hataya sebebiyet verebilir. Bu durumda elektronik kartın değiştirilmesi veya tamir edilmesi sorunun çözümüdür.

Arçelik Klima CH 42 Hatası Çözümü

Arçelik klimalarda meydana gelen CH 42 hatası düşük basınç sensör hatası anlamına gelir. Bu hatanın meydana gelme neden ile kötü düşük basınç konnektörü bağlantısı olarak karşımıza çıkar. Söz konusu arızanın meydana gelmesi durumunda açık devre ve kısa devre sorunları meydana gelir. Arçelik klima CH 42 hatası çözümü için böyle bir durumda Dış ünite PBC arızasının giderilmesi gerekir. Böylelikle de meydana gelen sorunun ortadan kalkması sağlanır.

Arçelik Klima CH 44 Hatası Çözümü

Arçelik klima CH 44 hatası çözümü için ilk olarak PBC üzerinden ayrılması ve direncin ölçülmesi gerekir. Bu sorun, hava sensörü hatası olmasıyla dikkat çeker.  Yapılan gerekli ölçümlerin ardından genellikle ortaya çıkan ölçüler 30 derecede 8 ohm ve 20 derecede 13 ohm şeklindedir. Eğer yapılan ölçümler sonucu elde edilen değer bu şekilde ise PBC’nin değiştirilmesi gerekir. Ölçümlerin sonuçları farklı çıkarda da direk olarak sensörün değiştirilmesi yeterli gelir. Bu sayede de ortaya çıkan hatanın sorunsuz bir biçimde giderilmesi sağlanır.

Arçelik Klima CH 26 Hatası Çözümü

CH 26 hatasını invertört kompresörü başlatma hatasıdır. Bu hatanın meydana gelmesindeki ana neden ise genel anlamda aşırı yüklenmedir. Aşırı yüklenmenin meydana gelmesi, boruların tıkanması, örtülme ya da soğutucunun aşırı şekilde dolumu şeklindedir. Böyle bir sorunun meydana gelmesi ardından Arçelik klima CH 26 hatası çözümü için ilk olarak kompresör sargılarının 1 ila 4 ohm arasına bulunan tüm eşit dirençlerinin kontrol edilmedi gerekir. Ardından da minimum olarak 50 ohm topraklanma kontrol edilir. Tüm bu adımların tamamlanması sonrasında ise çalışma akımı ve inverter çıkışları kontrol edilerek gerekli olan tadilat işlemleri gerçekleştirilir.

Arçelik Klima CH 21 Hatası Çözümü

Arçelik klima CH 21 hatası çözümü için ilk olarak yapılması gereken işlem gerekli kontrollerin yapılmasıdır. Bu hata kodunun anlamı kopreör çalışma akımının yüksek olması şeklindedir. Bunun için de ilk olarak kompresör sargılarının bütününün 1 ila 4 ohm’a eşit olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Daha sonrasında ise topraklama kontrol edilir. Yapılan ölçümlerde 50 Mohm olmalıdır. Tüm bu adımların ardından yapılması gereken son şey ise çalışma akımının kontrol edilmesidir. Yapılan kontroller ardından hangi alanlarda sorun meydana gelmiş ise ilgili olan parçanın değiştirilerek meydana gelen sorunun ortadan kaldırılması gerekir.

Arçelik Klima CH 07 Hatası Nasıl Giderilir?

Arçelik klimalarında split ve multi vrs’ler üzerinde yanlış modda bir çalışma hatası meydana gelmiş ise Arçelik klima CH 07 hatası nasıl giderilir sorusu sorulur. Böyle bir sorunun meydana gelmesi ardından da gerekli olan kontrollerin yapılması gerekir. İlk olarak kablolu uzaktan kumandanın mod seçim ayarının kontrol edilmesi gerekir. Bu esnada olması beklenen değerler ise dış ünite ana PBC dip anahtarı no: 5 ya da no:6 şeklindedir. Eğer açıksa farklı bir modda çalışma hatasının meydana gelmiş olması da söz konusudur. Çünkü bu durum çalışma modu anlamına gelir. Yine dip anahtarı ayarı ile sabitlenmiş olması dikkat çeker.

Arçelik Klima CH 03 Hatası Çözümü

Arçelik klima CH 03 hatası çözümü için ilk olarak uzaktan kumandayla iç ünite arasında bulunan haberleşme kablosunun sağlam olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kablo sağlam ise bu kez de farklı bir kumanda ile denenmesi gerekir. Eğer uzaktan kumandanın da değişmesi ardından hata yeniden meydana gelmiş ise iç ünite PBC değişmelidir. Böylelikle de sorun giderilir.

Daıkin Klima Arıza Kodları Ve Çözümü hizmetimizi de inceleyebilirsiniz

Kombi Klima Serviscisi sitemizin anasayfasını ziyaret ederek Daıkin klimalarınızda yaşayabileceğiniz her türlü arıza problemi için bizden destek alabilir, kaliteli hizmetimiz sayesinde en kısa sürede arızalardan kurtulabilirsiniz

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kombi Ve Klima Servisi İçin Bizi Arayabilirsiniz: